Posilujte imunitu dětí bylinkami

Příroda je mocná čarodějka a její plody v podobě rostlin nabízí šetrné řešení lecjakých běžných neduhů. Ne všechny bylinky se hodí pro malé děti a vždy je třeba s nimi zacházet jako se skutečným lékem – tedy nanejvýš obezřetně.

Proč jsou malé děti často nemocné

Přirozená obranyschopnost organismu dítěte se během prvních let života teprve buduje. Po narození a během prvních měsíců má miminko imunitu od matky díky kojení, po jeho ukončení se malý organismus spoléhá pouze na vlastní odolnost a protilátky, které si sám vytvoří.

Vytváření protilátek je přirozený proces. Do těla se dostávají různé viry a bakterie, zpravidla skrze sliznice. Jak se to reálně stane? Dítě si olízne špinavé ruce, promne si špinavýma rukama oči nebo cizorodé látky vdechne. Ostatně stejně se infekce šíří mezi dospělými. Bakterie a viry mají následně tendenci se v těle množit. Na to organismus reaguje tvorbou protilátek, je to však spíš „zbrojení na příští válku“. To znamená, že na první nákazu tělo nestihne zareagovat, viry nebo bakterie se pomnoží a rozvine se nemoc, kterou tělo musí prodělat a zvládnout. Na pomoc mu mohou přijít léky, v případě bakteriální infekce nás zachrání antibiotika. Pokud tělo stejná věc napadne znovu, onemocnění se nemusí vůbec rozvinout nebo jen ve slabší formě. Imunitní systém tentokrát umí zareagovat včas a nedovolí nemoci, aby se rozvinula.  

Proto jsou malé děti často nemocné, procházejí totiž procesem vytváření protilátek. I tak jsou ale patrné rozdíly mezi jednotlivými dětmi. Zatímco u některých je průběh viróz a jiných infekcí spíš mírný, jiné děti stonají dlouho a intenzivně. Tento rozdíl má na svědomí odlišně rozvinutá imunita. Právě ji můžete podpořit mimo jiné bylinkami.   

Bylinky vhodné na podporu imunity

Ještě jednou je nezbytné zdůraznit, že ne všechny bylinky jsou vhodné pro malé děti, proto v našem výčtu některé tradiční chybí.

Rakytník řešetlákový je velký keř s trsy zářivě oranžových bobulek na větvích s trny. Samotné bobulky rakytníku se mohou jíst, ale jsou nesmírně kyselé a nejspíš by ani vám, ani dětem nechutnaly. Nejčastěji je zpracováváme do sirupů a marmelád. Rakytník má opravdu úctyhodné složení:

 • Velké množství vitaminu C
 • Vitaminy skupiny B: B1, B2, B3, B6 a B9 neboli kyselinu listovou
 • Jako jedna z mála potravin obsahuje větší množství vitaminu D
 • Vitamin K regulující krevní srážlivost
 • Antioxidant vitamin E
 • Provitamin A
 • Vitamin F, resp. esenciální mastná kyselina
 • Železo

Kustovnice čínská neboli plody godži se v Evropě dostávají do popředí zájmu až v posledních dekádách. Ve východní medicíně se ovšem jedná o tradiční ingredienci. Je to keř s jasně červenými plody ve tvaru malého lilku. Stejně jako rakytník je tato rostlina vhodná pro malé děti. Sama o sobě sice chutná o něco lépe než rakytník, ale nejspíš bude mít pro většinu dětí příliš specifickou natrpklou chuť, že ji samotnou jíst nebudou. Godži můžete přimíchat do jogurtu i müsli nebo třeba zapéct do koláče. Dají se také rozmixovat do ovocných shaků a koktejlů.

Čím je semínko godži tak výjimečné?

 •          18 druhů aminokyselin včetně všech osmi esenciálních aminokyselin
 •          21 (!) stopových prvků, například zinek, železo, měď, vápník, germanium, selen a další
 •          Karotenoidy ve srovnatelné míře jako v čerstvé mrkvi
 •          Vitaminy B1, B2 a B6
 •          Vitamin E

Heřmánek je tradiční bylinka používaná v Česku pro své protizánětlivé účinky. Rozhodně se hodí pro malé děti a pomáhá při akutních infekcích dýchacích cest, a to ve formě čaje. Heřmánek má také příznivé antiseptické účinky jako mast.

 •          Éterické oleje
 •          Vitamin P neboli flavonoidy

Šípek je rovněž klasická bylinka a pro malé děti ji lze doporučit. Odvar z šípku, případně slazený medem, výborně zabírá při zvýšené teplotě a jeho složení rovněž pomáhá při běžných respiračních onemocněních.

 •          Vitamin C
 •          Rutin
 •          Vápník

Šípek obsahuje vysoký podíl vitaminu C, proto se nedoporučuje připravovat čaj zalitím vroucí vodou, ideálně by měla mít kolem 80 °C. Skvělou alternativou je šípková marmeláda.

Fenykl je bylina známá zejména pro své účinky na trávicí trakt, pomáhá totiž uvolnit nahromaděné plyny. Prospívá také při budování imunitního systému. Obsahuje mimo jiné:

 • Vitamin C
 • Vitamin B9 – kyselinu listovou
 • Draslík
 • 14 aminokyselin
 • 12 stopových prvků

Další bylinky – složitější dávkování

Výše uvedené přírodní léčivé prostředky jsou pro malé děti velmi bezpečné. Existují další bylinky, například meduňka, kopřiva, lípa a řepík, které mohou být v omezeném množství podávány malým dětem, ale už to vyžaduje konzultaci s ošetřujícím lékařem, který zná zdravotní stav malého pacienta, rodinnou anamnézu a zdravotní historii.

A pak jsou bylinky, například šalvěj, echinacea, ostropestřec nebo třezalka, které naopak pro malé děti nejsou vhodné vůbec.

Zaručená podpora imunity

Imunita je velmi komplexní záležitost, která odráží celkovou kondici organismu. Jakékoliv bylinky nebo doplňky stravy mohou pouze podpořit její momentální stav. Aby byl organismus dítěte schopen odolávat infekci, musí být celkově stabilní, silný a zdravý.

 •  Dostatek spánku, nejméně 10 hodin denně u dětí starších 3 let, u mladších ještě více.
 •  Rozmanitý jídelníček bohatý na maso a mléčné výrobky, luštěniny, celozrnné pečivo, ovoce a zeleninu, kvalitní tuky. To vše doplněno dostatečným, ale jednoduchým pitným režimem, nejméně 1,5 litru čisté vody denně.
 •  Dostatek pohybu, nejméně 2x denně na čerstvém vzduchu.
 •  Kondice střev. Střeva jsou orgán, kde se imunita buduje. Dbejte proto na pravidelné vyprazdňování dítěte, případně podpořte kondici střevní mikroflóry podáváním zakysaných mléčných výrobků, jako jsou kefíry a jogurty, případně probiotickými doplňky stravy určenými pro malé děti.

Částečně mohou být dětské nemoci psychosomatického původu. Děti si například mohou stěžovat na bolesti břicha, které jsou reálné, ovšem jejich příčina tkví ve strachu ze školky nebo školy, protože jsou například šikanovány. Pokud pozorujete podobné přetrvávající obtíže, zkuste si s dítětem promluvit a zjistit, zda neprochází nějakou stresovou situací. Nestyďte se dítě vzít ke specialistovi, tedy dětskému psychologovi, protože to není žádná hanba nebo ostuda. Právě naopak, je to příklad  zodpovědného přístupu a snaha pomoci vlastnímu dítěti.Další tipy

Pravidelně Vám přinášíme nové rady a tipy.

Pátá a šestá nemoc

Spalničky, spála, zarděnky, Filatov-Dukeho nemoc, pátá nemoc a šestá nemoc – takové jsou v Česku používané názvy pro...

Číst celý článek

Jak čistit mléčné zuby

Zdraví mléčných zoubků je důležité pro kvalitu pozdějšího trvalého chrupu. Možná se vám bude hodit malé shrnutí, jak...

Číst celý článek

Covid v těhotenství

O novém koronaviru covid-19 neboli SARS-CoV-2 se toho ještě příliš neví a jeho celosvětová pandemie je v historii...

Číst celý článek