Co víte o Mezinárodním dni trpaslíků?

Některé významné dny jsou mírně řečeno kuriózní, takový Mezinárodní den trpaslíků mezi ně rozhodně patří. Je to poměrně mladý významný den, slaví se teprve od roku 2002, konkrétně od 21. června. Zmiňujeme jej z toho důvodu, že se jedná o poměrně vtipnou aktivitu, která bude určitě sympatická i těm nejmenším. Kdo je to trpaslík, nepochybně ví i vaše batole. Udělejte si koneckonců takový malý rodinný test a zeptejte se ho – určitě to bude vědět. Tento svátek vyhlásila Fronta za osvobození zahradních trpaslíků, jeho úkolem je učit toleranci v oblasti zahradní architektury. Možná nevíte, že Fronta za osvobození zahradních trpaslíků vůbec existuje… Budete se divit, ale ano!

Poprvé ve Francii

Zmíněná svérázná organizace spatřila světlo světa ve Francii a jedním z jejích cílů je osvobodit zahradní trpaslíky. Odcizuje tudíž sádrové mužíky ze zahrad a dává jim svobodu, přemísťuje je do volné přírody. Je ovšem namístě poznamenat, že se jedná o nezákonnou aktivitu - naplno řečeno: o krádež. Poprvé skupina udeřila právě ve Francii, kde roku 1996 odcizila z předzahrádky zahradního trpaslíka. Její odnože pak působily i v dalších zemích, například ve Švýcarsku, Itálii, Španělsku či Německu. Někdy zahradní mužík pouze zmizí (stávají se i případy, že na místě, kde stával, najdou majitelé cedulku s místem jeho dalšího pobytu), jindy se stává takzvaným cestujícím trpaslíkem, kdy si ho samozvaní cestovatelé všelijak předávají a fotografují ho před typickými pamětihodnostmi v nejrůznějších městech. Fotografie pak posílají majitelům, aby i oni mohli trpaslíkův svobodný pohyb sledovat.

Výstřední svátky

Našel by se dokonce sádrový mužík, který cestoval kolem světa. Možná si v souvislosti s tím vybavíte film Amélie z Montmartru, kdy hlavní hrdinka nechala podobně cestovat trpaslíka ze zahrádky svého otce. Máte i vy na své zahrádce nějakého takového spokojeného mužíka, který údajně nosí štěstí? Raději si ho pečlivě hlídejte, bláznivé nápady se totiž šíří překvapivou rychlostí, není-liž pravda? Moderní kalendář ostatně přetéká výstředními svátky - ne každý svátek je všeobecně známý, mnohé opravdu překvapí či dokonce vyrazí dech. Znáte například Mezinárodní den polibku? Den gumových medvídků? Den suchého zipu anebo Ručníkový den? Případně Světový den UFO? Svůj den mají ale také leváci, netopýři a venkovské ženy.

Strážce zahrady

Lze se domnívat, že kuriózní svátky mají za úkol učit toleranci, vyvolat úsměv, ozvláštnit a rozsvítit jinak všední dny. Buďme tedy rádi, že je máme, učí nás humoru, snášenlivosti a nadhledu. Na zahrádkách našich babiček jsme trpaslíky vídali pravidelně, později se však mužíci vytratili. Nemilosrdnými strážci „dobrého“ vkusu byli označováni za kýč hyzdící okolí domů. Ale nebuďme zas tak přísní a nesmiřitelní. Říká se, že každá zahrada by měla mít svého strážce. Vousatí sympatičtí skřítci se špičatou červenou čapkou jsou k této úloze jako stvoření. Přes odpor uměleckých kritiků patří dnes zahradní trpaslík k běžnému vybavení zahrádek. Pokud zvažujete, zda si trpaslíka pořídit, vezměte v úvahu, že mužík stoprocentně vyvolá na tváři vašeho potomka úsměv - a to je pádný argument, nemyslíte?

Autor: redakce Mimi klubu
Foto: ThinkstockDalší tipy

Pravidelně Vám přinášíme nové rady a tipy.

Zvládněte rodinné focení doma

Krásná vzpomínková fotografie, kde to všem bude slušet a budete ji moct zabalit babičkám pod stromeček. U...

Číst celý článek

Netradiční hračky na sníh

Sáně jsou stejně jako kolové povozy vynálezem starověku, pro pohyb na sněhu tedy opravdu nejsou ničím novým. Různé...

Číst celý článek

Potíže s močovými cestami

V těhotenství se ženy často potýkají s obtížemi močových cest, typicky s nějakou formou zánětu. Vylučování bakterií v...

Číst celý článek