Omega 3 - vyšší IQ pro vaše děti

Také jste v dětství dostávali jednu lžíci rybího tuku denně? Dnes už sebe ani své děti takto trápit nemusíte. Stačí, když zařadíte do jídelníčku v pravidelných dávkách rostlinné oleje a 2x týdně si dopřejete ryby. Váš organismus tak získáte dostatečné množství zdraví prospěšných omega 3 nenasycených mastných kyselin.

Vliv omega 3 na zdraví

Omega 3 patří mezi vícenenasycené mastné kyseliny (PUFA). Do této skupiny patří kyseliny s názvem ALA (kyselina alfa-linolenová), EPA (kyselina eikosapentaenová), DHA (kyselina docsahexaenová) a méně známá DPA (kyselina docosapentaenová). Tyto esenciální nenasycené mastné kyseliny mají vliv na stavbu mozku a jeho činnost, snižují hladinu celkového i „zlého“ LDL cholesterolu v krvi a tím chrání srdečně-cévní systém. Podporují centrální nervovou soustavu, snižují srážlivost krve, což mimo jiné ovlivňuje správnou funkci sítnice v oku. Pozitivně působí na imunitní systém, snižují výskyt zánětů, alergických reakcí a pomáhají při únavě a depresi.

Zdroj omega 3

Omega 3 nenasycené mastné kyseliny si lidské tělo nedokáže samo vytvořit, proto je potřebuje přijímat ve stravě. Hlavním zdrojem EPA a DHA je již v úvodu zmiňovaný rybí tuk a tučné ryby živící se mořským planktonem, krylem, řasami apod. Nejvíce těchto látek obsahuje tuňák, dále pak makrela, sardinka a úhoř, v menší míře i pstruh duhový, kapr nebo sumec. Dostatečné množství ALA zajistí organismu pravidelný příjem rostlinných olejů lisovaných ze semen (lněný, řepkový, sojový nebo olej z vlašských ořechů).

Omega 3 ve 100g mořských a sladkovodních ryb

tuňák 5091 mg
makrela 2777 mg
sleď 2541 mg
sardinka 1579 mg
úhoř 1 035 mg
sumec 877 mg
pstruh 717 mg

Omega 3 v těhotenství

Pravidelný a dostatečný příjem omega 3 (EPA a DHA) během těhotenství pozitivně ovlivňuje růst a vývoj plodu a chrání jej před rizikem předčasného porodu, může také preventivně působit proti chronickým nemocem, jako je např. astma, a v neposlední řadě a má příznivé účinky na obranyschopnost dítěte. Nedostatek omega 3 nenasycených mastných kyselin může naopak vést k narušení vývoje centrální nervové soustavy u plodu. Proto se doporučuje těhotným ženám jíst 2x týdně ryby, pokud možno čerstvé a takové, u kterých znáte jejich původ a můžete tak vyloučit případnou kontaminaci masa.

Omega 3 v dětství

Pro děti je pravidelný příjem omega 3 nenasycených mastných kyselin velmi důležitý. Vyživují totiž mozek, který roste nejen v prenatálním období, ale také během prvních tří let života, a nervovou soustavu. Dostatečné množství kyseliny DHA v mateřském mléce rozvíjí IQ kojence. Mají-li děti pravidelný příjem omega 3, jsou mnohem pozornější, více si pamatují a lépe se učí. To ocení především rodiče malých předškoláků a školáků. Tyto esenciální kyseliny podporují nejen soustředění, ale také mají příznivý vliv na hyperaktivitu u dětí se syndromem ADHD.Další tipy

Pravidelně Vám přinášíme nové rady a tipy.

Proč se v těhotenství musí k zubaři?

Proč je v těhotenství prohlídka u zubního lékaře povinná a jaké změny náš chrup během gravidity prodělá? Mění se...

Číst celý článek

Kdy je čas na první cyklistickou helmu?

Odkdy je vhodné vzít dítě do dětské sedačky na kolo? Je to okamžik pro první dětskou helmu? Nebo ji raději pořídit i...

Číst celý článek

Kdy nabídnout miminku první syrové ovoce?

Čas na první banán? Nebo raději nastrouhat jablíčko k první mrkvi? Jaká jsou pravidla podávání ovoce kojencům a jaké...

Číst celý článek