Jak se vyvíjí imunita dětí

Imunitní systém je důležitý pro obranu organismu proti infekcím, ničí i staré, poškozené buňky či tkáně, je nutný k hojení zánětů, je důležitý při obraně proti nádorovým onemocněním. Vyvíjí se již v průběhu těhotenství, po narození je vývoj imunitního systému zcela dokončen, ale není ještě zcela funkční. Tento proces probíhá celý život, ale nejintenzivnější je právě v dětství. Tím, jak se postupně dětský organismus setkává s různými viry a bakteriemi, začíná si tvořit protilátky proti jednotlivým patogenům z vnějšího prostředí.

 

Sterilita prostředí imunitě neprospívá

Tyto patogeny se k dítěti dostávají i se "špínou". To znamená, když děti strkají do pusy různé předměty, olizují si špinavé ruce. Rodiče se tomu většinou snaží zabránit, nicméně i tímto se imunitní systém podporuje, urychluje a směruje správným směrem. Existují již studie, které potvrzují, že není zcela správné udržovat děti v přehnané čistotě či téměř sterilitě. Může pak totiž naopak dojít k rozvoji autoimunitních onemocnění, kdy imunitní systém nevytváří protilátky proti patogenům vnějšího prostředí, ale proti vlastním buňkám a tkáním.

 

Zdraví? Zakládá se na něj už před narozením

Pro správný vývoj imunitního systému je důležité, aby už nastávající maminka dbala na správnou životosprávu během těhotenství, tedy aby se vyvarovala kouření, pití alkoholu či užívání drog. Její strava by měla být pestrá, obsahovat všechny složky potravy, dostatek vitamínů. Měla by myslet i na dostatečný odpočinek.

 

Po narození pomáhá kojení

Po narození je dítě asi měsíc "kryto" protilátkami, které přestoupily z krve matky přes placentu. Pokud je dítě kojeno, je jeho ochrana zajištěna i protilátkami v mateřském mléce, které mají protektivní účinek na střevní sliznici a brání tak průniku patogenů přes ni. Maminky, které ale z jakéhokoli důvodu nemohou kojit, nemusí být zoufalé. Současné zpracování kravského mléka plně odpovídá potřebám novorozenců i kojenců. Pro vývoj imunity je také důležitý pravidelný režim dítěte, dostatek spánku, zbytečné nevystavování dítěte infekcím, pravidelné kontroly v poradnách.

 Další tipy

Pravidelně Vám přinášíme nové rady a tipy.

Proč se v těhotenství musí k zubaři?

Proč je v těhotenství prohlídka u zubního lékaře povinná a jaké změny náš chrup během gravidity prodělá? Mění se...

Číst celý článek

Kdy je čas na první cyklistickou helmu?

Odkdy je vhodné vzít dítě do dětské sedačky na kolo? Je to okamžik pro první dětskou helmu? Nebo ji raději pořídit i...

Číst celý článek

Kdy nabídnout miminku první syrové ovoce?

Čas na první banán? Nebo raději nastrouhat jablíčko k první mrkvi? Jaká jsou pravidla podávání ovoce kojencům a jaké...

Číst celý článek