Rotaviry: průjmy a zvracení u malých dětí
„A najednou začaly všechny děti zvracet.“ Takový je častý popis rotavirové infekce v dětském kolektivu.
Číst celý článekSociální sítě před nedávnem obletěl příspěvek jednoho traumatologa o trampolínách. Nějakou dobu pediatři varují před vážnými úrazy z trampolín a americká pediatrická akademie (AAP) už před 10 lety vydala stanovisko varující před trampolínami.
Jak to tedy je?
Typická trampolínová zranění
Malé děti do 6 let ještě nemají zcela pevný postoj ani natolik vyvinutou koordinaci těla. Zatím není dostatečný ani jejich vnitřní stabilizační systém. To znamená, že padají i v situacích, které větší děti bez problému ustojí. U větších dětí je naopak problematické případné zkoušení akrobatických kousků.
Typická zranění z trampolíny vznikají důsledkem nekoordinovaných pádů, kdy si děti vlastní vahou přisednou část těla a kosti prudký tlak nevydrží:
Samozřejmě je paleta možných úrazů z trampolíny mnohem různorodější. Od rozšíření používání ochranných sítí se sice počty úrazů snížily, i tak během letní sezony úrazy z trampolíny jednoznačně vedou jako nejčastější příčina hospitalizace dítěte v nemocnici.
Co přesně je tak nebezpečného na skákání na trampolíně
K pochopení nebezpečnosti trampolín je zapotřebí zvážit fyzikální zákony, konkrétně dynamiku a její poddisciplínu kinetiku. Trampolíny totiž násobí kinetickou energii pohybu dítěte.
Uveďme si příklad. Když dítě vyskočí na trávě, odrazí se jen silou vlastních kloubů a svalů, a kinetická síla dopadu proto není příliš silná. Když se však dítě odrazí od pružin trampolíny, je také síla jeho dopadu na povrch trampolíny násobně větší. To znamená, že tělo dítěte je vystaveno vyššímu tlaku. Tento tlak přirozeně vyrovnají pružiny trampolíny, které jdou s dítětem do protipohybu (nakonec, to je právě ta část, kterou na skákání na trampolíně milují jak děti, tak dospělí). Problém nastává v okamžiku, když se mezi váhu dítěte násobenou kinetickou energií a povrch trampolíny dostane například končetina, která tam nemá být, nebo jiné dítě. Zkrátka cokoliv, co se neplánovaně ocitne mezi doskočivším dítětem a povrchem trampolíny, je drceno silou násobku hmotnosti dítěte. Není divu, že pak praskají kosti.
Nejčastější příklady trampolínových úrazů:
Proč úrazy uvádíme takto ve výčtu? Aby bylo zjevné, jaké mohou být preventivní kroky.
Jak předcházet zraněním z trampolíny
K čemu na trampolíně dojde, je vždy do jisté míry otázka náhody, přesto můžete přijmout opatření, jak riziko trampolínového úrazu minimalizovat.
Nejvíce riziková je rozhodně situace, kdy je na trampolíně více dětí a jedno z nich je váhově výrazně těžší než ostatní. Pak vzniká nepoměrný odraz trampolíny, prostředí je pro menší děti nepředvídatelné, a tedy nebezpečnější.
Mějte na mysli, že trampolína je gymnastické náčiní svého druhu. Je zcela namísě fandit jakékoliv pohybové aktivitě dítěte, ale v případě trampolín buďte opravdu obezřetní.
Zdroje:
https://www.facebook.com/search/top?q=trampol%C3%ADny%20z%20pohledu%20traumatologa
https://cnn.iprima.cz/zlomena-pater-nebo-stehenni-kost-lekari-varuji-pred-trampolinami-co-radi-90326
https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/trampoliny-deti-bezpeci-zraneni-zachranari_1808171404_dbr
https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/lekari-nekupujte-detem-trampoliny-jsou-nebezpecne/r~i:article:759071/
Publikováno: 2022-06-25
Pravidelně Vám přinášíme nové rady a tipy.
„A najednou začaly všechny děti zvracet.“ Takový je častý popis rotavirové infekce v dětském kolektivu.
Číst celý článek