Toxoplazmóza v těhotenství

Nepřibližuj se ke kočce, vždyť jsi těhotná! Kočky mají v těhotenství špatnou pověst právě kvůli riziku nákazy toxoplazmózou. Co přesně toxoplazmóza je, co může způsobit v těhotenství a jak je to s přenosem onemocnění z kočky na člověka?

Parazit Toxoplasma Gondii

Parazit mikroskopických rozměrů, Toxoplasma Gondii, je velmi běžným obyvatelem lidského organismu. Zdravý člověk, i relativně zdravý člověk vůbec nepozná, že je jím dávno infikován. Osídlení lidského organismu je v režimu jednou provždy. Odhaduje se, že parazita v sobě má v našich zeměpisných šířkách téměř polovina populace.

Toxoplasma Gondii pochází skutečně od kočkovitých šelem. Žije v jejich trávicím systému, vylučuje se v aktivní formě jejich trusem a následně se roznáší společně s ním. Zejména tak infikuje půdu a vodu, která se do půdy vsakuje, pokud rovnou nedochází ke kontaktu s trusem koček.

Kdy je toxoplazmóza nebezpečná?

Nebezpečná pro zdravý vývoj a růst plodu je infekce Toxoplasmou Gondii během těhotenství.

Pokud již žena toxoplazmózu má před těhotenstvím, není tento stav rizikový. Co to znamená? Pokud žena žije v domácnosti s kočkou delší dobu, nemusí mít obavy – pokud je kočka infikovaná, je již nejspíš dávno infikovaná i žena. A pokud kočka toxoplazmózu nemá, byla by opravdu velká náhoda, kdyby k infekci došlo právě během těhotenství.

Přenos toxoplazmózy navíc není primárně způsoben kontaktem se samotnou kočkou. Tím, že si pohladíte (i cizí) kočičku, Toxoplasmu Gondii nechytíte. Muselo by dojít k přímému kontaktu se zbytky trusu a k následné infekci lidské sliznice, ať už v ústech, nosu, nebo očích.

Nejčastější přenos probíhá přes nedostatečně umytou zeleninu, právě ta totiž může mít na sobě zbytky kočičího trusu.

Co Toxoplasma Gondii může způsobit?

V případě, že se žena nakazí toxoplazmózou v prvním trimestru těhotenství, bývají následky fatální. Toxoplasma Gondii velmi agresivně útočí na nervový systém plodu v okamžiku, kdy je nejvíce zranitelný. Může jej poškodit, což vyústí ve vrozené neurologické vady, například různé syndromy nebo epilepsii, může však zasáhnout například i centrum zraku. V nejtěžších případech může toxoplazmóza způsobit vady neslučitelné se životem a dochází k samovolnému potratu plodu, nebo je vývoj plodu natolik narušen, že k potratu dojde ještě v průběhu těhotenství.

Panika? Obavy? Pochybnosti?

Nemusíte je mít. Test na infekci Toxoplasmou Gondii se standardně a zcela plošně (a zdarma) provádí hned dvakrát během těhotenství, vždy v odstupu několika týdnů, první test zpravidla kolem 10. týdne těhotenství.

Vzorek na test toxoplazmózy se odebírá z krve a v případě negativního výsledku vás ošetřující gynekolog většinou o výsledku testu ani neinformuje. V případě pozitivního testu se přistupuje k dalším vyšetřením, typicky k amniocentéze, známé jako odběr plodové vody, která umožňuje přesněji určit zdravotní kondici plodu i v takto rané fázi těhotenství. Tímto způsobem mohou být detekovány některé vrozené vývojové vady, neurologické syndromy a další onemocnění. Samozřejmě ani amniocentéza bohužel nefunguje 100% a jsou vady, které se doposud známými metodami prenatálního vyšetření s jistotou zjistit nedají.

Opatření proti toxoplazmóze

Pozor by si měly dávat zejména těhotné ženy – zahradnice. Na zahradní práce důsledně používat gumové rukavice a mýt si ruce. Nesahat si během zahradnických prací do úst, nosu nebo očí. Veškerou syrovou stravu vždy důkladně umýt.Další tipy

Pravidelně Vám přinášíme nové rady a tipy.

Pátá a šestá nemoc

Spalničky, spála, zarděnky, Filatov-Dukeho nemoc, pátá nemoc a šestá nemoc – takové jsou v Česku používané názvy pro...

Číst celý článek

Jak čistit mléčné zuby

Zdraví mléčných zoubků je důležité pro kvalitu pozdějšího trvalého chrupu. Možná se vám bude hodit malé shrnutí, jak...

Číst celý článek

Covid v těhotenství

O novém koronaviru covid-19 neboli SARS-CoV-2 se toho ještě příliš neví a jeho celosvětová pandemie je v historii...

Číst celý článek