Tabulka různých dětských velikostí bot

Kdo někdy kupoval dětské boty, nedejbože bez přítomnosti dítěte, má většinou mírně traumatizující zkušenost. Dětské číslování je totiž na českém trhu běžně hned trojí a navíc ne vždy odpovídá délce chodidla v centimetrech.

České, evropské (francouzské), čínské, anglické… číslování

Popravdě něco jako české číslování neexistuje, ale u některých českých výrobců obuvi, typicky třeba tradičních českých bačkůrek, které jsou oblíbené u celých generací českých dětí (a rodičů), se často míra udává v centimetrech. Takže najednou je „jedenáctka“ číslo nejmenších capáčků pro sotva roční děti.

Francouzské číslování, které později převzala většina Evropy, ale i velká část asijských zemí, je na výpočet záludnější. Velikost bot se vypočítá jako délka stélky v centimetrech x 3/2. Na českém trhu je to nejspíš nejběžnější číslování.

Anglické číslování zase vychází z palce jako jednotky míry, nikoliv z metrické soustavy, a zvláštností je, že samostatnou osu číslování mají dětské i dospělé velikosti. Vzhledem k rozšíření užívání nikoliv metrického, ale „palcového“ měrného systému je toto číslování hojně rozšířeno také v zemích Severní Ameriky.

Čínské neboli asijské číslování zase vychází z úpravy metrického systému v milimetrech, kdy však není uváděna absolutní hodnota, nýbrž hodnota o řád nižší, to znamená například u délky stélky
105 milimetrů uvádí asijské číslování velikost 10,5.

Globalizace zkrátka přináší rozmanité výzvy, naštěstí většina výrobců uvádí na své obuvi nejméně dva typy číslování. Děkujeme! 

Přepočtová tabulka (orientační)

Proč orientační? Někdy vinou nepřesnosti, jindy rozdílem v pružnosti materiálu nemusí být uvedené velikosti plně odpovídající. Pro základní orientaci však taková tabulka platí.

Zdroj: WikipedieDalší tipy

Pravidelně Vám přinášíme nové rady a tipy.

Proč se v těhotenství musí k zubaři?

Proč je v těhotenství prohlídka u zubního lékaře povinná a jaké změny náš chrup během gravidity prodělá? Mění se...

Číst celý článek

Kdy je čas na první cyklistickou helmu?

Odkdy je vhodné vzít dítě do dětské sedačky na kolo? Je to okamžik pro první dětskou helmu? Nebo ji raději pořídit i...

Číst celý článek

Kdy nabídnout miminku první syrové ovoce?

Čas na první banán? Nebo raději nastrouhat jablíčko k první mrkvi? Jaká jsou pravidla podávání ovoce kojencům a jaké...

Číst celý článek