Duben: čas na opalovací krém

Možná se říkávalo: „Duben, ještě tam budem“, ale pranostiky míní a klima se mění. V dubnu už má sluníčko pořádnou sílu a jemnou dětskou pokožku dokáže spálit. Zahajte sezonu sluneční ochrany už teď!

Co umí sluneční záření?

Nechráněná kůže vystavená slunečnímu záření prochází několika stadii poškození. Ať už jde o poškození kolagenových vazeb, nebo o vnější zčervenání, v krajním případě až zrudnutí a výsev puchýřů, vždy je dlouhodobým výsledkem opakovaných poškození pokožky sluncem mnohonásobné zvýšení rizika rozvoje melanomu kůže.

Ochrana pokožky před spálením je proto celoživotní úkol pro každého z nás.

Je dětská pokožka náchylnější k poranění sluncem?

Ačkoliv je dětská pokožka jemnější a obecně zranitelnější, v dětském organismu dochází k rychlejší buněčné obnově. Zdánlivě jsou tak následky spálení viditelné po kratší dobu. Každé spálení se ale bohužel počítá a s každým spálením se zvyšuje budoucí riziko vzniku kožního melanomu.

Jak účinně dětskou pokožku chránit?

Smysluplná a efektivní ochrana pokožky má dva pilíře. Jedním z nich je ochranný krém s SPF faktorem, druhým je však rovněž fyzická absence dlouhého pobytu na přímém slunci.

K tomu patří i důsledné nošení lehkých, prodyšných pokrývek hlavy, které navíc stíní obličej, ale i uši a krk. Ideální jsou slaměné nebo lehké plátěné klobouky, případně síťované kšiltovky s ochranným volánem na bocích a zadní straně.

Před sluncem u malých dětí chráníme také oči, už děti kolem 2. roku jsou schopné nosit brýle, některé i dříve.  

Proti spálení pokožky také pomůže odpovídající oblečení z lehkých přírodních tkanin pokrývající ramena, paže a stehna, tedy vysoce exponovaná místa.

Jak vybrat správný krém s SPF ochranou?

Na trhu je dnes k dostání spousta opalovacích krémů, jejichž složení je vyvinuto speciálně pro potřeby jemné dětské pokožky. Vždy raději volte opalovací krémy určené pro pokožku dětí a vybírejte produkty známých a spolehlivých dermokosmetických značek. Najdete je jak v Globusu, tak třeba v lékárně.

Adekvátní SPF faktor pro dítě je minimálně 30, ideálně ale 50+, tedy vysoká ochrana. Zde můžeme připomenout, že i přes „padesátku“ kůže získá příjemný bronzový odstín, pouze nedojde k jejímu poškození.

Při delším vystavení pokožky slunci, zejména v době intenzivního slunečního svitu mezi 11. a 16. hodinou, raději dětskou pokožku po umytí ošetřete ještě hydratačním krémem po opalování, zpravidla s příměsí panthenolu. Pokud se dítě během pobytu na slunci hodně potí, nebo se koupe, raději vždy ještě pokožku promažte během dne. I u voděodolných přípravků je to jediná jistota spolehlivé ochrany.Další tipy

Pravidelně Vám přinášíme nové rady a tipy.

Proč se v těhotenství musí k zubaři?

Proč je v těhotenství prohlídka u zubního lékaře povinná a jaké změny náš chrup během gravidity prodělá? Mění se...

Číst celý článek

Kdy je čas na první cyklistickou helmu?

Odkdy je vhodné vzít dítě do dětské sedačky na kolo? Je to okamžik pro první dětskou helmu? Nebo ji raději pořídit i...

Číst celý článek

Kdy nabídnout miminku první syrové ovoce?

Čas na první banán? Nebo raději nastrouhat jablíčko k první mrkvi? Jaká jsou pravidla podávání ovoce kojencům a jaké...

Číst celý článek