Jak vybrat první bačkůrky?

Capáčky vs. bačkory, a co teprve tenisky? Jaká obuv je vhodná pro děti, které se právě naučily chodit? A jak takovou obuv vybrat?

Proč jsou první boty důležité?

V mnoha domácnostech se chodí bosky. Například podlahové vytápění k absenci domácí obuvi velmi přispívá. Pokud je ale dům či byt vybaven pevnými podlahami, jako je dlažba nebo plovoucí podlaha, není chození bez obuvi pro dítě ideální. Ani v případě měkčích povrchů není pro první krůčky příliš vhodné chodit bez bot.

Dítěti se totiž právě vyvíjí nožní klenba. Ta je zodpovědná mimo jiné za správné držení těla a při jejím poklesu přichází obtíže pohybového aparátu, od skolióz (zakřivení páteře) až po bolesti zad či hlavy.

Nožní klenba by proto v takovém formativním období měla dostat správnou oporu, nakonec dítěti se také bude snáz chodit, pokud budou mít jeho chodidla a kotníky pevnou oporu.

Jakou obuv zvolit?

Pamatujete si na textilní bačkůrky s pryžovou podrážkou a malým podpatkem? Stále je lze jedině doporučit.

Jejich textilní povrch je měkký, poddajný, ale zároveň dostatečně pevný, aby v něm noha neklouzala, v oblasti kolem paty mají zdvojený nebo kartonový podklad a jejich malý podpatek efektivně tlumí nárazy. Zatím sice nemají ortopedický tvar výstelky, ale přesto díky malému podpatku přispívají ke správnému tvarování nožní klenby. Zpravidla mají také otvory v oblasti špičky a celkem dobře větrají. Zapínání je u nejmenších bačkůrek většinou řešeno jednoduchou přezkou a pro dítě je tak poměrně obtížné si je sundat.

Zhusta je vyrábějí české firmy, a tak není problém je zakoupit v běžné obchodní síti, ale i na internetu. Jejich cena se pohybuje kolem 100– 200 korun a vyplatí se vždy koupit přesně tu velikost, která dítěti právě padne.

Další dobrou volbou, zejména na venkovní nošení, jsou tenisky renomovaných značek určené pro malé děti. Lehké a měkké pryžové podrážky a pevný textilní materiál vytvoří pro dětskou nohu dostatečnou oporu. Raději však investujte více peněz a pořiďte opravdu kvalitní značku, nakonec takové dětské boty můžete zase později prodat.

V létě je nákup dětské obuvi větší oříšek, protože na trhu najdete celou řadu dětských sandálků, které však nejsou dostatečně pevné, mají příliš tenkou podrážku nebo naopak vysokou podrážku a dítěti v nich bude klouzat noha. I zde raději volte dražší varianty a pořiďte sandálky, které budou mít vlastnosti podobné bačkůrkám nebo kvalitním teniskám, jen budou mít více větracích otvorů.

Jak správně vybrat velikost?

Nespoléhejte se na zkoušení v obchodě. Raději dítěti postavte nožičku na papír a obkreslete ji. Pak změřte její délku a přesnou hodnotu v cm + 1 cm zakupte v obchodě. Nikdy dítěti neměřte nohu jinak než vestoje. Malé děti mají velmi pružnou nožní klenbu a hodnota měření by se významně zkreslila.

Jakmile začne být obuv dítěti těsná, odložte ji a pořiďte nový pár bot. Příliš těsná obuv může způsobit deformaci nehtů, ale především špatný vývoj chodidla a nožní klenby, s čímž později souvisí i špatný způsob chůze, nesprávné držení těla a dlouhodobé potíže pohybového aparátu.Další tipy

Pravidelně Vám přinášíme nové rady a tipy.

Proč se v těhotenství musí k zubaři?

Proč je v těhotenství prohlídka u zubního lékaře povinná a jaké změny náš chrup během gravidity prodělá? Mění se...

Číst celý článek

Kdy je čas na první cyklistickou helmu?

Odkdy je vhodné vzít dítě do dětské sedačky na kolo? Je to okamžik pro první dětskou helmu? Nebo ji raději pořídit i...

Číst celý článek

Kdy nabídnout miminku první syrové ovoce?

Čas na první banán? Nebo raději nastrouhat jablíčko k první mrkvi? Jaká jsou pravidla podávání ovoce kojencům a jaké...

Číst celý článek