Alkohol v těhotenství: opravdu ani kapka?

V pivu jsou vitaminy a červené víno podporuje krvetvorbu. O prospěšnosti alkoholu kolují hotové legendy, je skutečně zcela zakázané jej pít během těhotenství? Více pro vás zjišťoval Rádce Mimi klubu.

Co dělá alkohol v těle?

Alkohol je toxin, tedy jed svého druhu. Není v běžných dávkách tak silný, aby způsobil smrt, ale intoxikace způsobí stav opilosti, u většiny lidí charakteristický uvolněním, veselostí, rozverností, hovorností a v pozdějších fázích také malátností, nevolností a spavostí.

Co se ale děje v těle? Organismus začne alkohol odbourávat skrze játra. To představuje zátěž, se kterou se i dospělý člověk někdy potýká déle než 24 hodin.

Dostane se alkohol k dítěti?

Ano, hladina alkoholu (často označovaná měrnou jednotkou promile) v krvi plodu je jen o něco málo nižší než v těle matky, ale trvá mu více než dvojnásobný čas, než alkohol zpracuje.

V raných týdnech těhotenství navíc ještě plod nedisponuje orgány ani trávicími enzymy, které umí efektivně alkohol odbourávat, proto představuje přítomnost alkoholu vážné riziko.

V kombinaci s dalšími faktory pak může alkohol způsobit celou řadu malformací, více či méně závažného charakteru. Při intenzivním pití alkoholu během těhotenství, pak většinou dochází k rozvoji poruch fetálního alkoholového spektra (FASD) či přímo k fetálnímu alkoholovému syndromu, mezi jehož trvalé následky patří

 • Snížená inteligence
 • Poruchy chování, poruchy soustředění
 • Emoční nestálost, zvýšená dráždivost, nervozita
 • Agresivita
 • Hyperkinetická porucha (známá rovněž jako hyperaktivita pod zkratkou ADHD)
 • Problémy s učením
 • Problémy s porozuměním

Následky ale mohou být i fyzické:

 • Nízká porodní váha
 • Zpožděný růst a poruchy růstu
 • Srdeční vady a vady kardiovaskulárního systému
 • Problémy s psychomotorickým rozvojem
 • Abnormální nálezy v oblasti hlavy a mozku po porodu

Vždyť spousta matek si občas dá skleničku

A přesto mají zdravé a šikovné děti. Je to pravda. Bohužel nikdy nelze během těhotenství vyloučit další (zatím) skryté faktory, které vaše těhotenství ovlivňují. Může to být opravdu široké spektrum potenciálních vad, které se mohou projevit v kombinaci s alkoholem a způsobit nevratné postižení.

Navíc žádná studie přesvědčivě neprokázala žádnou minimální míru alkoholu, která je neškodná pro plod. Jediným skutečně seriózním doporučením tedy zůstává úplná abstinence od alkoholu po dobu těhotenství a samozřejmě i později během kojení.Další tipy

Pravidelně Vám přinášíme nové rady a tipy.

Proč se v těhotenství musí k zubaři?

Proč je v těhotenství prohlídka u zubního lékaře povinná a jaké změny náš chrup během gravidity prodělá? Mění se...

Číst celý článek

Kdy je čas na první cyklistickou helmu?

Odkdy je vhodné vzít dítě do dětské sedačky na kolo? Je to okamžik pro první dětskou helmu? Nebo ji raději pořídit i...

Číst celý článek

Kdy nabídnout miminku první syrové ovoce?

Čas na první banán? Nebo raději nastrouhat jablíčko k první mrkvi? Jaká jsou pravidla podávání ovoce kojencům a jaké...

Číst celý článek