Příkrmy do půl roku

Už od ukončeného čtvrtého měsíce věku dítěte je čas na první příkrmy, jak začít a jak pokračovat? Jaké druhy jsou vhodné a s čím naopak počkat?

Tradiční mrkev

V odborné literatuře se jako nejvhodnější první příkrm uvádí vařená rozmixovaná mrkev. Ale proč právě mrkev a platí to ještě?

Mrkev obsahuje sodík, draslík, vápník, hořčík, selen, železo, fosfor, síru, křemík, hodně vláknin a vitaminy A (beta-karoten), B, C, D, G a K. To je celkem úctyhodně nabité přírodní složení, navíc v dávkách, které organismus kojence nezatíží.

Hlavní výhodou mrkve coby prvního příkrmu jsou její nasládlá chuť a dobrá stravitelnost. Díky vláknině snadno projde trávicím traktem malého človíčka a nepodnítí rozvoj zácpy, jako ji někdy mohou u kojenců vyvolat syté škrobové brambory. Ani není příčinou nadměrné plynatosti, jako to někdy u kojenců, ale i u dospělých dovede hrášek.

Proto není překvapením, že mrkev jako přídatná surovina figuruje v tolika kojeneckých a batolecích příkrmech, protože má zkrátka skvělé složení, dobrou stravitelnost a sladkou chuť.

Další zelenina

Do půl roku věku dítěte není vhodné přidávat mléčné výrobky ani maso. Mezi 4. a 5. měsícem věku dítěte je nejlepší podávat pouze zeleninové příkrmy.

V literatuře se často uvádí systém:

  1.        den: 1–3 lžičky mrkve
  2.        den: půl malé skleničky mrkve
  3.        den: půl malé skleničky mrkve
  4.        den: 1–3 lžičky dalšího druhu zeleniny
  5.        den: půl malé skleničky dalšího druhu zeleniny
  6.        den: půl malé skleničky dalšího druhu zeleniny
  7.        a takto pořád dál, jen se přidávají další druhy zeleniny a později jejich kombinace,
           třeba mrkev–brambory, brambory–hrášek nebo dýně–rýže.

* Někdy se rovněž uvádí den pauza mezi jednotlivými druhy zeleniny, případně den pauzy, kdy se na menu vrací vyzkoušená a přijímaná zelenina, nejčastěji mrkev.

Jenže každé dítě má individuální apetit a rozličné chutě. Někdy děti na první ochutnání spořádají půl skleničky a další den klidně mohou mít už další druh zeleniny. Jiné zase dlouho odolávají a zůstávají u pár lžiček zeleninového příkrmu a pak už jen prskají a plivou.

Obrňte se trpělivostí a přistupte na tempo svého dítěte. Nedělá vám to naschvál ani vás nechce rozčílit.

Nejdřív příkrm, potom mléko. Nebo naopak?

V odborné literatuře o výchově dětí se většinou uvádí, že nejdříve se dítěti podává příkrm, potom se dítě dokojí mateřským mlékem. Tento postup často selhává, protože malí hladovci zpanikaří, chtějí maminčin prs a odmítají příkrm.

Zkuste proto klidně postup obrátit. Nejdříve nabídněte dítěti mateřské mléko a jen pohlídejte, aby se dítě nepřepilo. Po kojení teprve zkuste krmení lžičkou. Často stačí malý fígl a dítě přestane příkrm odmítat.

A co ovoce?

I ovoce smí na jídelníčku dítěte do půl roku být. Velmi vhodný je pro tyto účely banán. Stačí ho rozmačkat či rozmixovat a přirozeně vznikne pokrm kašovité konzistence, kterou malé dítě zvládne spořádat. Další ovoce můžete s banánem libovolně kombinovat, ale zatím se zdržte citrusů a veškerého lesního ovoce. Ideální jsou hruška a jablko nebo třeba mango.

Další postup

Po půl roce věku dítěte můžete začít přidávat mléčné výrobky a první obilné produkty, jako jsou dětské piškoty nebo speciální dětské sušenky, případně kukuřičné křupky. A také maso, ale zatím jenom ve velmi malých dávkách a důkladně rozmixované.Další tipy

Pravidelně Vám přinášíme nové rady a tipy.

Proč se v těhotenství musí k zubaři?

Proč je v těhotenství prohlídka u zubního lékaře povinná a jaké změny náš chrup během gravidity prodělá? Mění se...

Číst celý článek

Kdy je čas na první cyklistickou helmu?

Odkdy je vhodné vzít dítě do dětské sedačky na kolo? Je to okamžik pro první dětskou helmu? Nebo ji raději pořídit i...

Číst celý článek

Kdy nabídnout miminku první syrové ovoce?

Čas na první banán? Nebo raději nastrouhat jablíčko k první mrkvi? Jaká jsou pravidla podávání ovoce kojencům a jaké...

Číst celý článek