Několik tipů, které usnadní práci vám i vašemu prvňákovi

Návrat do školy neznamená jen každodenní povinnosti, ale také důkladnou přípravu. Někteří učitelé řeší nákup věcí hromadně pro celou třídu na začátku září, jiní mají seznam doporučených pomůcek.

Do čeho se ale skutečně vyplatí investovat, Vám poradí učitelka prvního stupně Mgr. Helena Korfová. 

Tužky a Pastelky

„Než malý školák začne psát první písmenka, píše do velkých písanek různé uvolňovací cviky. Ta se píší tužkou, někdy pastelkou,“ přibližuje učitelka prvního stupně Helena Korfová. Určitě si připravte do penálu alespoň dvě trojboké obyčejné tužky č. 2, kvalitní gumu a ořezávátko. Trojboké tužky či pastelky jsou běžně dostupné, ve svém širokém školním sortimentu je nabízejí i hypermarkety Globus. Výhodou mohou být i tužky, které mají připravené plošinky přímo na tužce, ty pak děti přímo navedou ke správnému úchopu.

Pero

Perem začínají psát prvňáci nejdříve cca za 2 měsíce. Některým přinese pero až Mikuláš a určitě to stačí,“ vysvětluje učitelka. Ergonomie psací potřeby je velmi důležitá. Při výběru se zaměřte ideálně na takové, které mají uzpůsobený tvar tak, aby ideálně padly do dětské ruky. Velikost psací potřeby by neměla být delší než maximálně po konec palce. „Já doporučuji, aby děti psaly bombičkovým perem s hrotem a trojbokým úchopem. Na toto pero se naučí dítě netlačit, mít správný sklon a samozřejmě si zafixuje správný úchop,“ radí učitelka.

Pomůcky na výtvarnou výchovu

Pro celou tuto výbavu pořiďte ideálně kufřík ve velikosti 35 cm x 23 cm, vodové barvy o 12 barvách, štětce kulaté (6 a 10) a ploché (6 a 10), modelínu s dvanácti barvami, modelovací podložku o velikosti A4 a voskovky s minimálně dvanácti barvami. 

Desky s drukem

Jejich praktičnost využijete na vkládání notýsku nebo žákovské knížky. Dobře poslouží i na vkládání domácích úkolů a pracovních listů. Tuto obálku můžete zároveň využít jako dobrého prostředníka komunikace – vkládejte sem důležité vzkazy pro paní učitelku, peníze, nebo naopak v ní dostanete vzkazy od paní učitelky. Prvňáček pak tyto důležité věci má hned při ruce a nehledá je po celé aktovce.

Aktovka

Pro nejmenší určitě doporučuji klasickou aktovku, ne batoh. Aktovka je stabilní a přehledná. Má pevnou konstrukci, díky níž drží svůj tvar, i když je prázdná. Důležitá je její hmotnost. Čím je lehčí, tím je pro děti lepší,“ říká učitelka prvního stupně Helena Korfová. Důležitá je její hmotnost, prázdná by neměla přesáhnout 1 200 g. Prvňáček by si ji měl vyzkoušet, aby mu seděla. Měla by mít ergonomická záda, polstrované ramenní popruhy a hrudní pás. Důležité je uspořádání aktovky. Kapsy na pití a svačinu by měly být oddělené. Šikovné jsou různé kapsičky na klíče. Pokud má prvňáček problém najít to, co potřebuje, bude mu více vyhovovat jednokomorová aktovka. Aktovka by měla mít reflexní motivy a zapínání takové, aby nedělalo malému školákovi problémy.

   

Přezůvky

Do první třídy je dobré školáka vybavit klasickými bačkorami nebo alternativou, ale vždy s pevnou patou, která zajistí stabilitu chodidla. Prohlédněte si i podrážku, aby neklouzala.

Nakupujte pomůcky společně s dětmi. Když si dítě vybere pomůcky takové, jaké se jemu budou líbit, bude se do školy mnohem více těšit.

Prohlédnout si nákupní seznam školních potřeb a stáhnout aplikaci Můj Globus.

  

Prohlédněte si nabídku Mimi Klubu

Prohlédněte si
nabídku Mimi Klubu

Desítky zvýhodněných produktů pro rodiny s dětmi do 3 let. Mimi klub je součástí Globus Bonus programu.

Šetřete čas při nakupování

Šetřete čas
při nakupování

Služba Scan&Go vám usnadní, zpřehlední a urychlí nakupování ve vybraných hypermarketech Globus.