Jak vybrat správný batoh do školy?

Školní batoh bude vaše dítě provázet každý den. A záleží na samotném batohu, jestli bude páteři a zádovým svalům vašeho dítěte poskytovat oporu, nebo jestli jim spíše ublíží. Měli byste jej proto vybírat s maximálním ohledem na kvalitu a ergonomii.

Jak na to? Připravili jsme pro vás návod v 6 krocích.
 

1. Nejmenším pořiďte klasickou aktovku

Batoh se hodí spíš pro většího školáka. Pokud vybíráte tašku pro prvňáčka, poohlédněte se raději po klasické aktovce, která je stabilní a přehlednější. „Má pevnou konstrukci, díky které drží tvar, i když je prázdná,“ doporučuje Helena Korfová, která učí na prvním stupni základní školy na Praze 9.

2. Dbejte na správnou velikost i hmotnost

Během nákupu budete určitě zvažovat, jak velkou aktovku nebo batoh pořídit. „Ideální je, aby si dítě tašku vyzkoušelo. Musí být pohodlná a dobře sedět na zádech,“ radí Helena Korfová. Měla by sahat od ramen po hřeben pánevní kosti. Dítě musí mít zároveň možnost volně hýbat krkem a batoh nesmí zasahovat na hýždě. „Důležitá je rovněž hmotnost. Čím je batoh nebo aktovka lehčí, tím lépe pro děti. Prázdná taška by neměla vážit více než 1 200 gramů,“ říká Korfová.

3. Myslete na ergonomické tvarování pro zdravá záda

Je důležité, aby aktovka na zádech seděla přirozeně a nikde netlačila. Zaměřte se na ergonomii zadní části. To by mělo být pevné a tvarované podle zad dítěte. „Ergonomická záda a polstrované ramenní popruhy jsou v této době už standardem. Praktický je ale i polstrovaný hrudní pás,“ radí učitelka. Právě ten celkovou váhu školní aktovky rovnoměrně rozloží i na přední část těla. 

4. Jednokomorová, či dvoukomorová? Zvažte uspořádání aktovky

Důležité je uspořádání aktovky uvnitř i vně. „Výborná je postranní kapsa na pití, které se díky ní nevylije mezi sešity, což se dětem občas stává,“ radí Helena Korfová. Přední kapsu využijete na svačinu, podle této velikosti hledejte i odpovídající svačinový box. Výhodou jsou různé kapsičky na klíče, karty a jiné důležité drobnosti či poklady. „Pokud má dítě problém najít to, co potřebuje, bude mu více vyhovovat jednodušší, přehlednější a menší aktovka, která je jednokomorová. Dvoukomorová aktovka má zase výhodu v tom, že oddělí pracovní sešity a učebnice od desek s malými sešity a penálem,“ radí učitelka.

  

5. Odrazky a reflexní potisky – nezapomeňte na bezpečnostní prvky

Ze zákona musí být školní brašny vybaveny povinnými reflexními prvky. Na každé tašce by tak měly být odrazky, reflexní potisky či obrázky. Ať jde o jakýkoli obrazec, všechny musí mít minimální velikost 2 x 5 cm.   

6. Zkontrolujte, zda má taška pevné dno

Díky pevnému dnu s plastovými hranami má aktovka nebo batoh větší stabilitu, pevnější tvar a vydrží i nárazy. Šikovné jsou také nožičky na spodní straně, taška se pak méně zašpiní. S dítětem by měla zvládnout nejen učení, ale taky nejrůznější dobrodružství – myslete proto na to, aby taška něco vydržela. 

Prohlédnout si nákupní seznam školních potřeb a stáhnout aplikaci Můj Globus.

 

Prohlédněte si nabídku Mimi Klubu

Prohlédněte si
nabídku Mimi Klubu

Desítky zvýhodněných produktů pro rodiny s dětmi do 3 let. Mimi klub je součástí Globus Bonus programu.

Šetřete čas při nakupování

Šetřete čas
při nakupování

Služba Scan&Go vám usnadní, zpřehlední a urychlí nakupování ve vybraných hypermarketech Globus.